1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

 
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony w Polsce od 2011 roku, przypada co roku 1 marca. Data ta nie jest przypadkowa. Upamiętnia stracenie w 1951 roku kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku albo w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Za walkę o niepodległość w latach 1944-63 byli bezwzględnie prześladowani przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.

Nasza szkoła w latach 2015-2020 była organizatorem 6 sesji popularnonaukowych poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Celem było upowszechnienie wśród uczniów bytomskich szkół wiedzy o żołnierzach Armii Krajowej, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz poszerzenie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

W tym roku 1 marca kl. 7a reprezentowała naszą szkołę w miejskich obchodach dla uczczenia żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej oraz także wyraz hołdu, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami historii złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych spoczywających na cmentarzu Mater Dolorosa.

- płk Franciszek Studziński

- Kazimiera Wicińska- Łączniczka AK

- płk Jan Biały

- płk Piotr Woźniak

- Antonina Woźniak – łączniczka AK

- Urszula Szumska

Wierzymy, że powyższy sposób oddania hołdu Bohaterom najnowszej historii będzie ważnym elementem kształtującym postawy patriotyczne oraz szacunek dla tradycji narodowych. Mamy nadzieję, że poznanie działalności konspiracyjnej Żołnierzy Wyklętych działających w Bytomiu przyczyni się do budowy wspólnego dobra.

 

Anna Dziadek, Adam Dębała, Renata Biszko

 

..


herb bytomia 230


 

Kontakt

Sekretariat szkoły czynny
od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7:00 do 15:00

ul. Łużycka 12a, 41-902 Bytom

telefony:  
(32) 280-05-50
(32) 289-33-33
fax (32) 280-00-69

e-mail: sekretariat @ sp51.bytom.pl
id. e-PUAP: SP51Bytom

Poziom zanieczyszczeń



 

Odwiedza nas.

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Mała Galeria

mala_galeria001.jpg

Cyfrowobezpieczni.pl

Szkoła w programie
Cyfrowobezpieczni.pl
Bezpieczna Szkoła Cyfrowa
cyfrowobez logo

 

,


Stara wersja witryny dostepna pod adresem:
www.old.sp51.bytom.pl

 

 


 

 

INTEGRACJA

    W Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu kształcenie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zawsze było bliskie sercu osób kierujących pracą szkoły i pracujących w niej nauczycieli.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

    Biblioteka szkolna w swych zbiorach posiada książki o różnej tematyce, tak, aby zaspokoić gust wszystkich czytelników. Należą do nich m.in.: powieści przeznaczone dla dzieci i młodzieży: obyczajowe, przygodowe, historyczne oraz bogaty wybór bajek i baśni.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO

Daty rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktycznych wraz z przerwami w roku szkolnym 2023/2024.

Europejski Fundusz Społeczny


Projekty sponsorowane przez EFS.

Klasy 1-3


Najświeższe wiadomości z szkolnego życia maluszków

Plan lekcji


Plan lekcji wszystkich klas.



PROJEKTY EDUKACYJNE

Bierzemy udział w wielu projektach edukacyjnych, zapraszamy do zapoznania się z szczegółami.

AKADEMIA RODZICA

Kilka porad dla rodziców...

JADŁOSPIS

Co dziś dobrego na stołówce?

Zdrowe i smaczne dania z naszej stołówki...

SZKOŁA W PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

Pilotaż wnosi do programu nauczania tematykę programowania. Zapozna uczniów z elementarnymi podstawami programowania opartymi na specjalnie stworzonych językach programowania dla dzieci.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com